Menu Zavřeno

Základy finančního plánování s binárními opcemi

coin, a calculator, a pencil on the business papersPokud chcete s binárními opcemi obchodovat úspěšně, musíte umět dobře plánovat a také své plány dodržovat. Uzavíráte velký počet obchodů v krátkém časovém období, vaše konto kolísá nahoru i dolů a zažíváte tak značné množství emocí, pozitivních i negativních. Je velmi snadné emocím podlehnout a začít dělat neuvážená a špatná rozhodnutí. To vy ale nechcete, emoce potřebujete dostat z hlavy a dělat pouze rozhodnutí dobrá a dlouhodobě zisková. Jak na to? To si ukážeme právě teď. Řeč je o obchodních plánech, jejich variantách a jejich dodržování.

1. Připravíme si rizikový kapitál pouze na obchodování

První a zcela zásadní věc. Kdo chce začít obchodovat, musí mít nejprve ušetřené peníze stranou, které si může dovolit riskovat a počítat s tím, že o ně může také úplně přijít. Největší chybou by bylo, kdybychom na obchodování použili peníze určené například na nájem nebo na jídlo, jejichž ztráta by nám učinila existenční nebo jiné vážné potíže.

Pro rizikový kapitál, který má obchodník vyhrazený pouze na binární opce, budeme používat termín bankroll, známý také z pokeru nebo hazardních her.

2. Money management – maximální limit na jednu binární opci

Dalším důležitým krokem je nastavit si limit na maximální částku, kterou smíte vložit do jednoho obchodu. Tím myslím limit ve vaší hlavě, brokeři žádný takový nástroj nenabízejí. A ani se nedivím! Proč bránit obchodníkům obchodovat vyšší částky, když z toho mají vyšší provize? Takže limit si musíte nastavit vy sami a pamatovat na něj pokaždé, když se přihlašujete do obchodní platformy.

Jednou z častých chyb je totiž hloupé navyšování investic. Na vině jsou většinou emoce – snaha rychle dohnat ztrátu, nebo naopak důvěra v krátkodobý úspěšný trend. Nerozumné navyšování investic pak stojí nezkušené obchodníky zbytečné peníze, stačí když se chvíli nedaří a většina konta zmizí v nenávratnu. Přitom stačí tak málo, dodržovat limit na jednu investici.

Kolik procent konta je dobré mít jako limit na investici?

  • 1% je velmi konzervativní limit, pro někoho až příliš málo, 1/100 konta
  • 2% je mírně konzervativní, 1/50 konta
  • 3% se špatně počítá
  • 4% je rozumný limit, 1/25 konta
  • 5% také rozumný limit, 1/20 konta
  • 10% už je příliš vysoké číslo, 1/10 konta, stačilo by 10 špatných obchodů pro ztrátu celého bankrollu

3. Jedna strategie, které se držíme

Na tomto bodu nebudu až tak trvat, protože jsou i úspěšní obchodníci, kteří během jedné seance kombinují zcela odlišné strategie a taktiky a přesto se jim daří. Nicméně pro běžného obchodníka, ať už začátečníka nebo profesionála, je nejlepší držet se během obchodování vždy jedné jediné strategie a nemíchat do ní vůbec nic jiného.

Obchodování podle jedné zafixované strategie má dvě velké výhody:

  • Víte, kde je chyba, pokud proděláváte.  Pokud jste udělali 50 obchodů s jednou jedinou strategií a skončili v mínusu, tak máte jasno: To je ona! Tato strategie nefunguje, a už se jí budu vyhýbat. Pokud jste ale místo toho míchali dvě, tři strategie, najednou máte problém. Nevíte, jestli byla špatně první strategie, nebo ta druhá, nebo třetí, nebo všechny najednou. A jestli je v obchodování něco opravdu hrozného, tak je to mít ztrátu a nevědět proč.
  • Víte, co je správně, pokud vyděláváte. To samé, co platilo v předchozím bodu, platí i pro případ, že vyděláváte. Udělali jste například 100 obchodů (to už je velmi dobrý vzorek.)  podle jedné jediné strategie, a skončili v plusu 35%. Pak máte jasno: „Tato strategie funguje! Mohu na ni dále pracovat, rozšiřovat ji, nebo nechat ale (mírně) navýšit vklady do jedné binární opce.”

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.