Menu Zavřeno

Money management – správa obchodního kapitálu na binární opce

money management bankrollAby mohl obchodník s binárními opcemi pomýšlet na dlouhodobé zisky, potřebuje nejen dobře číst trh a uzavírat profitabilní obchody. Musí si také pořádně rozmyslet, kolik peněz ze svého konta do jednotlivých obchodů vloží. Nechce otáčet v obchodech pouze pětikoruny, to by si příliš nevydělal, ale zároveň nechce investice příliš navyšovat, aby mu pak jeden špatný obchod „ukousl” půlku konta. Potřebuje tedy částku, kterou do jednotlivého obchodu vloží, volit přiměřeně, aby jeho konto mohlo růst s rozumnou rychlostí a přitom stabilně. Tomu se říká money management, někdy také bankroll management, česky správa konta. Pojďme se podívat, jaké money management systémy obchodníci nejčastěji používají.

1. Procento bankrollu (stabilní a jednoduchý)

Do každého obchodu vkládáte pevně dané procento vašeho konta, například 4%. Někdo může volit větší procento, někdo menší. Vždy záleží na tom, jaká je vaše úspěšnost obchodů a kolik je výnos binární opce u vašeho brokera.

Záleží na tom, jak jste si jisti svými schopnostmi. Zkušený trader si může dovolit vyšší procento než začátečník. Rozumné číslo bude ležet někde mezi 1% (příliš málo) a 10% (příliš mnoho), například velká část traderů volí 4% až 5% konta.

Pokud už máte za sebou nějaké výsledky – alespoň 100-200 obchodů, je možné vypočítat také speciální Kellyho procento (viz níže).

Pokud už jsme začali obchodovat s procentem konta, nesmíme zapomínat, že pokud naše konto roste, roste i částka, kterou bychom měli investovat. Například pokud obchodujeme 4% a naše konto je na počátku 500 $, obchodujeme binární opce za 20 $. Ovšem pokud se nám daří a konto navýšíme na 525 $, 4 procenta konta je pak už 21 $. Až bude konto na hodnotě 550 $, investice je 22 $. A tak dále. Stejně tak bychom investici snižovali, pokud by konto klesalo, takže s kontem 450 $ už bychom brali jen 19 $ a podobně.

2. Kellyho strategie (optimální)

Opět volíme vždy pevné procento bankrollu, ale to je nutné nejprve vypočítat. Systém se jmenuje podle fyzika a matematika J. L. Kellyho, který se zabýval teorií pravděpodobnosti a risk managementu. Vychází z rovnice, která určuje optimální velikost série sázek / investic. Optimální proto, že ve většině situací přináší v dlouhodobém měřítku maximální možné výsledky v porovnání s ostatními money management systémy.

Kellyho procento závisí na dvou dosazených číslech:

  • R = return, tedy výplata opce, například 80% (tedy desetinným číslem 0,80)
  • W = win rate, průměrná úspěšnost obchodu*, čili pravděpodobnost že vyhrajeme a binární opce bude úspěšná, například 58% (0,58)

Kelly % = [ W * (R + 1) – 1] / R

Příklad: Pro opce s výnosem R = 80% a strategii s win rate W = 58% vychází Kellyho procento 5,5%. V této situaci bychom tedy vždy investovali 5,5% našeho konta (zaokrouhleno na celé dolary).

Kelly % = [0,58 * (0,80 + 1) -1] / 0,80 = [0,58 * 1,80 – 1] /0,80 = 0,044 / 0,80 = 0,055 = 5,5%

* Ale kolik máme W, úspěšnost obchodu? Bohužel číslo W ještě na začátku obchodování nevíme. Nevíme, kolik procent je úspěšnost naší strategie, dokud jsme ji neotestovali. Bylo by dobré nejprve provést 100-200 obchodů a zjistit, kolik procent obchodů strategie vydělala. Toto procento je hrubý odhad úspěšnosti. Můžeme ho pak dosadit za W, spočítat Kellyho procento konta a to pak začít od příště používat jako limit investice.

3. Money management podle důvěry (jen pro zodpovědné)

Někteří obchodníci nemají pevně daný limit na jeden obchod a v podstatě jen mění výši investice podle toho, jak zrovna danému obchodu věří.

Mohou mít tedy pouze limit maximální, například 10% konta. Například obchod, ve kterém si nejsou úplně jistí, uzavřít s 2% konta, zatímco obchod, kterému věří, třeba s 8% konta. Pro většinu obchodníků ovšem tento money management systém – nesystém vhodný není, může svádět k nezodpovědným a neúměrně velkým investicím. Je použitelný jen pro zodpovědné a hlavně zkušené tradery.

4. Martingale systém (agresivní)

Tento agresivní a vcelku rizikový money management systém spočívá v tom, že za každý prohraný obchod násobíte investici, až nakonec jednou uspějete a předchozí prohrané obchody vyrovnáte. Hráči rulety sice sázku zdvojnásobují, obchodníci s binárními opcemi ovšem musí volit jiné číslo, protože výnosy nejsou 100%, jako u sázek na ruletě.

Záleží na výnosu opce, řekněme, že je 80% = 0,80.

Teď řekněme, že základní vklad do obchodu je 10 $. Pokud byste prodělali, další vklad volíte ve výši

(10 $ / 0,80 + 10 $) = 22,5 $

Pokud byste opět prodělali, volili byste příští vklad ve výši

[ (10 $ + 22,5 $) / 0,80 + 10$] = 50,6 $

Pokud byste prodělali i nyní, volili byste příští vklad ve výši

[ (10 $ + 22,5 $ + 50,6 $) / 0,80 + 10$] =  113,9 $

A tak dále. Samozřejmě, že pokud by broker nepodporoval desetiny dolaru, tak byste zaokrouhlili.

Když už jsme se zmínili o ruletě, měl bych zdůraznit, že hráčům rulety tento money management systém nikdy nepřinese dlouhodobé zisky. Martingale je na ruletě ztrátový, a to prostě proto, že jakákoliv sázka na ruletě je ztrátová a je úplně jedno, jak sázky kombinujete. Na ruletě štěstí na svou stranu nijak přiklonit nemůžete.

Naopak pokud jste dobrý obchodník, dokážete odhadnout pohyb cen lépe než většina ostatních a díky tomu v průměru z obchodu více vyděláte než proděláte, štěstí je na vaší straně a v průměru je váš obchod ziskový. Pak může Martingale dávat smysl a může ještě dále navýšit váš průměrný zisk po určité sérii obchodů. Ale pozor, vždy je vykoupen vyšším rizikem ztráty celého konta (delší série násobených ztrát vám ho může smazat velmi rychle).

Většina obchodníků Martingale považuje za příliš riskantní a preferuje pomalejší, zato jistější růst kapitálu s money management systémem procenta konta.

Upozornění

Mluvil jsem zde o stabilních či méně stabilních money management systémech, ale nesmíme zapomínat na to nejdůležitější:

Money management vám pomůže dosáhnout jistějších a stabilnějších výnosů v dlouhodobém časovém horizontu pouze pokud jste ziskový obchodník! To první znamená, že i když jste dobří, krátkodobě můžete mít smůlu a být v mínusu, nebo naopak můžete být špatní a s krátkodobým štěstím být v plusu. V dlouhodobém horizontu se to ale vše vyrovná. To druhé znamená, že vaše úspěšnost obchodů musí být vyšší než breakeven rate (hraniční úspěšnost), která například na opcích s 80% výnosem vychází 55,6% – to znamená trefovat zhruba 11 obchodů z 20.

V opačném případě byste dlouhodobě peníze prodělávali – a to s jakýmkoli money management systémem. Pokud tedy dostatečně úspěšní v trefování obchodů nejste, raději zapracujte nejdřív na úspěšnosti obchodů a až pak řešte money management. Děkuji za pochopení.

Zdroje článku:

  • Předchozí zkušenosti s bankroll managementem v pokeru, sportovních sázkách, a nyní v binárních opcích
  • Wikipedia – Kellyho kritérium (anglicky)
  • kniha Trading Binary Options for Fun and Profit, José M. M. Batista (na Amazon.com za 12,09 $, 147 stran) – výborné čtení, pokud umíte anglicky, doporučuji. Je to e-book přímo do PC nebo tabletu.

Co vás čeká příště?

Pan Batista ve výše zmíněné knize uvádí u jednotlivých management systémů čísla a průměrné výdělky, které mi ale přijdou ovšem poněkud nepřesné, takže jsem se rozhodl jsem naprogramovat si vlastní simulátor obchodů u sebe na počítači a jeho experiment reprodukovat.

Proto se můžete v blízké době těšit na přehlednou tabulku, kde zveřejním průměrné nasimulované zisky u každého ze systémů a kam doplním i šance, že vaše konto vzroste / klesne o určitou částku.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.