Menu Zavřeno

Jak vydělává broker s binárními opcemi?

broker na binární opce

V tomto článku si ukážeme na jednoduchých příkladech, jak broker s binárními opcemi vydělává. Mělo by vás to zajímat, protože někteří brokeři totiž úspěšné tradery nemají v lásce a snaží se je všemožně omezovat, zatímco jiným nevadí. Někteří dokonce znalosti úspěšných traderů dokáží využít ve vlastní prospěch. Pojďme podívat, jak celý byznys s binárními opcemi v praxi funguje a jak rozeznat solidního brokera od nesolidního.

Zdroj příjmů: Rozdíl mezi vkladem a výplatou

Nejdůležitějším zdrojem příjmů je rozdíl mezi investicí a výplatou (payoutem). Dejme tomu, že najdeme dva obchodníky, kteří investují proti sobě, jeden nahoru, druhý dolů. Strefit se může jen jeden z nich. Od neúspěšného obchodníka pak broker vybere o něco více, než vyplatí úspěšnému. Rozdíl je zisk brokera.

Výplata za úspěšný obchod je obvykle okolo 80%, zato ztráta u neúspěšného obchodu bývá 100% vložené částky. Rozdíl mezi nimi, 20 %, pak tvoří hlavní příjem brokera.

Příklad s párem obchodníků: Řekněme, že váš broker nabízí výnos 80% za úspěšný obchod s opcí na cenu zlata. Dva obchodníci mají opačný názor na pohyb ceny:

  • Obchodník A zvolí opci Call (nahoru) a investuje 100 $
  • Obchodník B zvolí opačnou opci Put (dolů) a investuje 100 $

Je jedno, zda cena stoupne či klesne, čili vyhraje obchodník A nebo obchodník B. Dejme tomu, že se strefil obchodník A, protože cena šla nahoru.

  • Obchodník A obdrží 180 $ (100 $ nazpět + 80 $ výnos)
  • Obchodník B obdrží 0 $

Broker obdržel od obou obchodníků 200 $, ale úspěšnému obchodníkovi vyplatil zpět jen 180 $. Vydělal tak 20 $.

Kdo vlastně obchoduje s kým?

Brokerská společnost u všech obchodů s binární opcí vystupuje jako vypisovatel opce. Broker opce vypisuje a prodává, obchodníci je nakupují. Můžeme tedy navenek tvrdit, že obchod probíhá mezi brokerem a jednotlivými obchodníky.

Obchodníkům, kteří koupili úspěšnou opci, broker vyplatí určitou částku, například 180% původního vkladu, jako v předchozím příkladě. Obchodníkům s neúspěšnou opcí se nic nevrací.

Připomíná vám to byznys bookmakera se sportovními sázkami? Nejste sami. Sice se v případě binárních opcí jedná z hlediska evropského práva o investice, ale princip se může zdát velmi podobný.

Jak broker řídí svá rizika?

Je jasné, že broker mohl mít ze svého podnikání zisk, musí dlouhodobě vydělávat více, než kolik vyplatí obchodníkům na výběrech.

Není to ovšem tak jednoduché, jak se zdá. Objednávky klientů jsou velmi různorodé, každá s jiným vkladem a jiným typem opce, a přichází jich tisíce každou minutu, což není možné sledovat ručně. Proto obchody a transakce řídí automatický systém. Například brokerské společnosti, které využívají systém SpotOption, mají od SpotOption zajištěnou jak webovou obchodní platformu, tak interní automatický systém řízení rizik.

Je řada možností jak může broker řídit rizika vůči klientům, například:

  • Párovat opce obchodníků, které jdou každá opačným směrem (viz příklad výše)
  • Přeposílat objednávky na externí trhy (zajištění, hedging)
  • Nechávat opce nekryté (a tím pádem obchodovat vyloženě proti klientovi)
  • Omezit povolenou výši vkladů do určitého druhu opcí určitým směrem v určité době

Jsou brokeři „zlí” ?

Ano i ne.

Proč ne: Pokud jste schopný obchodník a daří se vám, broker vám vydělané peníze vyplatí (pokud se jedná o solidní firmu a pokud neporušíte jejich podmínky, např. nesmíte používat automatické boty v prohlížeči a podobně).

Proč ano: Otázkou je ovšem možný střet zájmů. Broker počítá s tím, že většina obchodníků dlouhodobě prodělává. Vydělat na prodělávajících klientech je jednodušší než vydělat na ziskových obchodnících. Proto může být v zájmu brokera, abyste spíše prodělávali. Nicméně protože vydělává jen menšina obchodníků, na výplaty by vždy mělo zbýt. Záleží ovšem na tom, s jakým brokerem máte zrovna čest.

Jednak jsou tu spolehlivé a zavedené brokerské společnosti, mají svůj systém řízení rizik a své rozpočty a výdaje – platy zaměstnanců, reklama, daně – nastavené tak, aby zbylo i na výplaty všem obchodníkům. Nechtějí riskovat ztrátu dobré pověsti a platit velké pokuty regulačním úřadům (např. v EU je hlavním úřadem kyperský CySeC).

Bohužel, na internetu najdete i mnoho nesolidních brokerů, kteří podnikají nefér, pouze inkasují peníze od predělávajících obchodníků, úspěšné obchodníky pak jen neférově omezují, protože nemají peníze na všechny jejich výplaty, nebo se jim jednoduše vyplácet nechce. Máme špatné ohlasy například na ZoomTrader nebo EZTrader, a proto vám tyto brokery rozhodně nedoporučujeme. Nemají povolení pro nabízení finančních služeb v EU a údajně některým klientům z ČR už nevyplatily peníze.

Pokud raději zvolíte prověřenou a stabilní společnost legálně podnikající v EU regulovanou kompetentními úřady, pak se o své zisky bát nemusíte (pokud nepřijmete nevýhodné podmínky různých bonusů apod). Příkladem spolehlivého brokera je například námi otestovaný broker TopOption, který patří pod společnost Safecap Investments s regulací v EU úřadem CySeC a od roku 2009 i s regulací v ČR od České národní banky.

Průběžně pro vás testujeme další a další regulované brokery, obchodujeme na reálných účtech a necháváme si vyplácet peníze. O novinkách a výsledcích testů budete průběžně informováni zde na webu i na naší Facebookové stránce.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.