Jak a kde koupit Bitcoin – Vše co potřebujete vědět

Jak a kde koupit Bitcoin – Vše co potřebujete vědět

Listopad 8, 2017
0 240

Je docela pravděpodobné, že jste se už někdy o kryptoměnách doslechli. Jednou ze světově nejproslulejších a nejvýznamnějších virtuálních měn je Bitcoin. Už spoustu lidí na obchodu s touto měnou vydělalo obrovské peníze a v současné době není těžké se k nim přidat. Stačí mít trpělivost a alespoň trochu se ve světě kryptoměn vyznat.

Jak a kde koupit Bitcoin – Spekulace vývoje kurzu

Pokud chceme do Bitcoinu investovat, tak ho musíme nejve nějak získat. V případě, že se ptáte, kde se vlastně Bitcoin vezme úplně původně, tak odpověď je vlastně jednoduchá – vytěží se, ale o tom si něco povíme později. My chceme vydělat na koupi a následném prodeji této měny. Funguje to tedy prakticky stejně jako s jakoukoli jinou měnou. Na trhu nakoupíte, když se kurz zdá nízký, nebo za předpokladu, že brzy poroste a potom už jen čekáte, jak se kurz vyvíjí a ve správný okamžik prodáte BTC zase zpět.  Snažíte se tak vždy vydělat na zpětném prodeji. Protože ceny kryptoměn a především Bitcoinu tento rok rostou extrémním tempem, snaží se spousta lidí (i tací s žádnými zkušenostmi s obchodováním) investovat do Bitcoinů. Pro ty bych doporučoval vytvořit cvičný demo účet u společnosti Plus500, kde si obchodování mohou nezávazně vyzkoušet. Ostatní obchodníci zde mohou obchodovat i s reálnými prostředky, minimální vklad je 100 dolarů.

Váš kapitál je při reálném obchodování v nebezpečí

K obchodování Bitcoinu nepotřebujeme používat žádnou peněženku, ani se nemusíme učit, jak se BTC těží. Co ale musíte určit je, jestli chceme měnu nakoupit a držet, anebo jestli chceme měnu prodávat (protože si myslíme, že její kurz půjde dolů). Kryptoměny jako takové jsou označovány za dost nestabilní, toho se ale dá mnohdy využít. Jak pokles, tak i zvýšení kurzu Bitcoinu může znamenat skvělou příležitost pro ponoření do světa kryptoměn. Vyberte si tedy vhodný okamžik a začněte se učit a obchodovat s Bitcoinem!

Bitcoinová peněženka

Pokud chceme kryptoměnu vlastnit, musíme jí mít kam uložit, to znamená, že potřebujeme tzv. bitcoinovou peněženku. Nebojte se, není to nic složitého, bitcoin peněženka může být například aplikace v chytrém telefonu, nebo na vašem počítači. Jedná se zkrátka o software, ve kterém své bitcoiny spravujete.

Pokud máme připravenou virtuální peněženku, je potřeba ji nějak naplnit. Bitcoin je možné koupit po internetu, na internetové burze, ale tato cesta často není tak úplně anonymní, jak se může na první pohled zdát, musíte totiž alespoň částečně ověřit svou totožnost. Tato varianta je ale nejjednodušší a poměrně často používaná.

Bitcoinmat – bankomat na Bitcoiny

Další variantou je navštívit fyzicky tzv. Bitcoinmat, je to vlastně taková bedna, která zdánlivě připomíná obyčejný bankomat na peníze. Můžete u něj vyměnit reálné peníze na bitcoiny, nebo i naopak. Už ani v České republice není problém tento přístroj navštívit, bude jich u nás už skoro deset a nacházejí se například v obchodních centrech, nebo ve směnárnách.

Co je Bitcoin a jak funguje

Pojďme se ještě vrátit k úplnému objasnění základních pojmů. Pokud se chcete pohybovat v prostředí Bitcoinu, měli byste alespoň základní informace o této kryptoměně vědět. Bitcoin je decentralizovaná digitální (nehmatatelná) měna, nic jí tedy neusměrňuje a dalo by se říci, že ji nikdo nemůže nijak ovlivnit, dokonce ani její samotný autor. BTC, jak se Bitcoin zkracuje, vyvinul v roce 2009 Satoshi Nakamoto.

Bitcoin se těží, těžaři získávají Bitcoin pomocí počítačového programu, je tedy potřeba mít velmi výkonný hardware, jelikož je těžba den ode dne náročnější. Již při uvedení Bitcoinu byl dán maximální počet mincí, který může být vytěžen, konkrétně to je 20 999 999,9769, toto číslo se už nikdy nezmění.

Vývoj kurzu BTC

Za předpokladu, že chceme s Bitcoinem úspěšně obchodovat, neobejdeme se bez sledování kurzu. Ten se mění opravdu každou chvílí a roli hrají mnohdy i minuty. Měna je opravdu velmi neustálená a nikdy si nemůžete být zcela jistí, jak se bude vyvíjet dále.

Pojďme si nejprve srovnat Bitcoin s nějakou reálnou měnou, například s americkým dolarem. Začátkem roku 2011 se 1 BTC vyrovnal svou hodnotou 1$, dnes (1. 9. 2017) byste si pro pořízení jednoho celého Bitcoinu museli připravit více jak 4800$, což je něco málo přes 100 tisíc korun. Vlastnit ale samozřejmě můžete třeba jen desetinu, setinu, nebo například tisícinu Bitcoinu.

Pojďme se ale na vše podívat trochu současněji, jak by vše vypadalo, kdybych se například začátkem roku 2017 rozhodl do Bitcoinu investovat. Řekněme, že bych si připravil 10 000 Kč, za které bych byl ochotný nakoupit BTC. Začátkem ledna se hodnota pohybovala asi okolo 810$ za 1 BTC. Mých 10 tisíc korun je asi 460$, nakoupil bych tedy začátkem roku 0,568 Bitcoinu. Kurz šel od té doby prakticky jen nahoru, spadnul sice začátkem července (v tuto dobu se velmi vyplácelo nakupování), ale rychle se zase vrátil do zajetých kolejí a dále rostl. Nyní bych se rozhodl vše co bych v Bitcoinech měl prodat, následují tedy jednoduché počty – 4800 (aktuální hodnota)* 0,568 (vlastněné BTC) = 2726$, tedy asi 59 600 Kč. Slušný zisk, ale podle aktuálního dění by se pravděpodobně vyplatilo ještě počkat, Bitcoin totiž stále roste a na jeho koupi není rozhodně pozdě.

Aktuální kurz Bitcoinu proti americkému dolaru

Budoucnost Bitcoinu a proč do něj investovat

Kryptoměny a především Bitcoin jsou stále více přijímány, jako platidla v různých obchodech což celému byznysu okolo virtuálních měn jen nahrává a šíří ho dál. V budoucnu se kryptoměny podle všeho budou tedy využívat ještě daleko více a ten kdo s nimi začne už teď, si podle některých může v budoucnu přijít na pěkný balík.

Profesionálové označují Bitcoin jako nejlepší investici desetiletí. Podle současných odhadů by se těžba BTC měla zastavit asi v roce 2033, co se bude dít potom, je zatím nejisté, ale konec to pro tuto kryptoměnu rozhodně neznamená.

Žádné komentáře

Zanechte v diskuzi komentář