Menu Zavřeno

2. Druhy binárních opcí podle předpovědi – Call/Put, Boundary, Touch

binární opce druhy Stoupne cena, nebo klesne? Na základě této jednoduché předpovědi se obchodují klasické binární opce, Call a Put. Kromě nich většina brokerů nabízí i další druhy binárních opcí, například pásmové nebo dotykové. Ty nabízejí zpravidla vyšší výnosy za cenu vyššího rizika. Rozhodně jsou ale také zajímavé. Pojďme se na ně postupně podívat. Vysvětlíme si, co s každou opcí předpovídáte, a ukážeme si názorné příklady z obchodní platformy brokera.

1. Call / Put – pohyb ceny nahoru / dolů

Tyto binární opce jsou nejednodušší a nejčastěji obchodované. Vše, co obchodníka zajímá, je to, kterým směrem se pohne cena (cena nějakého podkladového aktiva, třeba zlata, nebo kurz měny, třeba EUR/USD) od aktuální ceny.

Jinými slovy, s opcí Call / Put obchodník investuje do své předpovědi, že cena aktiva bude za určitou dobu (tj. v době expirace, například za 30 minut nebo za 2 dny) vyšší (v případě Call) nebo nižší (v případě Put) než teď.

 • Název v obchodních platformách: Call / Put, někdy Up / Down nebo klasicky Binary Options
 • Výnos: zpravidla 70% až 85%.
 • Riziko: nižší (v porovnání s ostatními druhy opcí)

V době psaní článku jsem měl otevřenou obchodní platformu, zde je ukázkový screenshot s Call/Put opcí (pod kartou Binary Options):

topoption call put

Jedná se o brokera TopOption (recenze), u kterého pravidelně obchoduji. Pokud vás to zajímá, v době psaní článku mám za sebou 57 obchodů vždy po 10 $, z nichž jsem správně trefil 37. Celkem jsem v zisku 78,50 $. Je nutno dodat, že používám analytické programy jako MetaTrader a obchoduji pomocí promyšlené technické strategie. Popíšu ji v jednom z budoucích článků. Ale teď zpátky k příkladu s Call/Put opcemi.

Na obrázku mám zvolenou opci Call, což znamená že předpovídám, že kurz EUR/USD, tedy eura k americkému dolaru, půjde nahoru. Doba expirace je 07:45. Aktuálně je 06:48 ráno, a v 07:45 tedy chci, aby kurz byl vyšší než teď (teď je 1.36067).

Potenciální výnos je 85%. Vyberu si částku, kterou chci investovat. Na obrázku je zadané minimum, tedy 10 $. Jakmile kliknu na Použít, koupím opci a obchod je potvrzen. V 07:45 bude znám výsledek.

Pokud kurz EUR/USD skončí:

 • Vyšší než 1.36067 : Cena stoupla. Obchod je úspěšný a investice se mi zhodnotí o 85%. Dostanu tedy výplatu 18,50 $ na svůj účet.
 • Přesně na 1.36067: To se stane jen málokdy, zde by byl obchod neutrální a vrátilo by se mi 10 $, jako kdyby obchod neproběhl.
 • Nižší než 1.36067: V tomto případě by obchod byl neúspěšný a nedostal bych nic.

Protože jsem zvolil opci Call, chtěl jsem, aby cena stoupla. Pokud bych naopak zvolil opci Put, bylo by to obráceně. Měl bych stejný výnos 85%, ovšem tentokrát v případě, že by cena klesla.

2. Boundary – setrvání uvnitř pásma nebo pohyb mimo

Dalším druhem opcí je pásmová opce – Boundary. Představte si, že cena jednotky stříbra je 92 USD. Vytvoříme-li pásmo nad i pod cenou o tloušťce 2 dolary, má dolní okraj v hodnotě 90 USD a horní v hodnotě 94 USD.

Pak jsou na výběr opce Inside – předpověď, že cena skončí uvnitř onoho pásma (tedy mezi 90 a 94) – nebo opce Outside, pro případ, že cena skončí mimo pásmo.

 • Název v obchodních platformách: Inside/Outside, In/Out, Boundary
 • Výnos: zpravidla 200% a více pro Outside, malé výnosy pro Inside
 • Riziko: vysoké

U brokera TopOption tyto opce nejsou v nabídce, ani o jejich obchodování nemám zájem.

3. Touch – dotyk cenové hladiny

Dále je možné s opcí Touch / No Touch předpovědět, zda se cena dotkne určité hodnoty. Výnosy jsou tu velmi vysoké, ovšem riziko také. Neznám téměř žádné obchodní strategie, které by se daly s tímto druhem opcí použít.

 • Název v obchodních platformách: Touch / No Touch
 • Výnos: zpravidla 500% a více pro Touch
 • Riziko: velmi vysoké

Příkladem budiž Touch opce na cenu Googlu, která vydělává 580%, pokud se cena akcie Googlu dotkne hodnoty 575 USD na akcii.

topoption touch opce

Tyto opce jsou také v nabídce TopOption (recenze), u kterého obchoduji. Já osobně ale raději volím klasické binární opce Call / Put.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.