Menu Zavřeno

CySEC: Brokeři nesmí blokovat výběr peněz podmínkami bonusu

cysec logoPrávě jsme se dozvěděli důležitou zprávu pro všechny obchodníky s binárními opcemi. 24. ledna 2014 kyperská komise cenných papírů, CySEC, vydala směrnici (anglicky) týkající se bonusových nabídek brokerů. Zopakovala v ní stanovisko ze směrnice z roku 2012, že brokeři nesmí blokovat výběry peněz klientů dosažením určitého objemu obchodů bonusu. Bonusové nabídky byly příčinou mnoha sporů a nedorozumění. Bylo totiž běžnou praxí, že klient přijal nabídnutý bonus (ovšem nebyl plně seznámen s podmínkami), po několika obchodech o něj ztratil zájem, ovšem následně si nemohl své peníze vybrat (kvůli přemrštěným požadavkům na zobchodování určitého objemu obchodů, například 40-násobek vkladu, což by klientovi trvalo třeba tři měsíce).

Co to znamená pro klienta?

Jinak řečeno, bonusové nabídky brokerů regulovaných CySEC teď nesmí obsahovat bod, ve kterém by bylo stanoveno, že vlastní finanční prostředky si nemůžete vybrat kdykoli. To znamená, že když například máte vloženo vlastních 200 $ a dostanete bonusové peníze v hodnotě 100 $ navíc, máte v obchodní platformě 300 $ a vašich vlastních 200 $ si stále můžete vybrat.

Bonusové peníze můžete nechat propadnout. Pokud se vám například nedaří a po neúspěšných obchodech proděláte 50$, vaše vlastní finanční prostředky klesnou z 200 $ na 150 $. V tu chvíli si ale stále můžete 150 $ vybrat. Zbylých bonusových 100 $ pak necháváte bez problémů propadnout. Dříve, za starých podmínek, byste si oněch 150 $ vybrat nemohli a byli byste nuceni obchodovat velmi velké objemy přes vaši vůli. Toto opatření bylo proto skutečně důležité a přínosné pro všechny obchodníky.

Dodržují to brokeři doopravdy?

Bohužel, ne všichni toto opatření dodržují. Pokud obchodujete u brokera neregulovaného komisí CySEC, což rozhodně nedoporučujeme, pravděpodobně pořád používají staré schéma – pokud přijmeš bonus, musíš zobchodovat X-násobek vkladu, jinak si nemůžeš nic vybrat.

Dokonce ani u brokerů regulovaných CySEC nelze zaručit, že se všichni zmíněnou směrnicí řídili. Proto jsme si bonusové podmínky u jednotlivých brokerů řádně prověřili.

TopOption – dodržuje

Jako prvního brokera jsme si „proklepli” TopOption. Jedná se o brokera s velmi dobrou pověstí, kromě kyperského CySEC ho reguluje i Česká národní banka, proto jsme očekávali, že směrnici dodržuje. A je tomu skutečně tak. Vaše vložené prostředky nejsou blokovány pro výběr, a to ani když přijmete bonus. Citujeme z jejich webu:

2.1 Částku bonusu nelze vybrat, dokud nebude splněný požadavek na minimální objem obchodů odpovídající 40násobku částky vašeho bonusu. Pokud jste například dostali bonus ve výši 500 $, musíte vygenerovat celkový objem 20 000 $, abyste získali právo na výběr svého bonusu.

2.2 Pokud přijmete bonus, nebudete mít také možnost vybrat jakékoliv zisky, které byly generovány po datu získání bonusu, dokud nesplníte minimální objem obchodů odpovídající pětinásobku hodnoty bonusu. Pokud jste například získali bonus ve výši 500 $, musíte dosáhnout celkového platného objemu 2 500 $, abyste splnili kritéria pro výběr jakýchkoli zisků na svém účtu.

Zmiňují dvě věci, které jsou omezené pro výběr. Bonusovou částku a zisky vzniklé obchodování s bonusem. Vaše vlastní finanční prostředky zde zmíněné nejsou, takže na ně žádné výběrové omezení není. Omezující může být, že pokud s bonusem vyděláte peníze navíc, musíte si na výběr zisků počkat do pětinásobku objemu. Ale pokud byste čekat nechtěli, nic se neděje, bonus neberte. Nemáte ho automaticky, což je férové. Když se zaregistrujete, vložíte peníze, ale o bonus výslovně nepožádáte a nevyjádříte svůj souhlas s podmínkami, obchodujete jednoduše bez bonusu. Tak to dělá většina obchodníků.

Toto vše jsme si ještě nechali potvrdit od obchodního zástupce brokera přímo po telefonu. Webové stránky brokera naleznete na adrese www.topoption.com (česky).

StockPair – dodržuje

Dalším brokerem s férovými podmínkami bonusu je StockPair. Sice nepodporuje češtinu, ale licenci České národní banky má. A podmínky jím nabízeného „Pending” bonusu jsou dokonce výhodnější než u bonusu TopOption. Cituji z webu Stockpair.com:

Pending Bonus
Unless mentioned otherwise in the terms of the offer, the bonus will be received as “pending”, and will be added to the client account after executing a trade volume (aggregated sum of investments) as appears in “bonus” section of the client account. The client is eligible to withdraw the free balance in his account in any point of time, subject to the general Terms and Conditions.

To znamená, že po přijetí tohoto bonusu se vám bonusová částka nepřipíše na účet, ale „čeká”, než nasbíráte objem obchodů o určité výši, která je uvedena v sekci „Bonus” ve vaší klientské sekci. U mě to bylo 40 x bonusová částka. Mezitím můžete libovolně nakládat se všemi volnými penězi na účtu, tedy s tím co vložíte + vašemi případnými zisky. Na rozdíl od TopOption tedy bonusová nabídka StockPair nijak dočasně neblokuje ani případné zisky vzniklé obchodováním, protože vlastně neobchodujete s bonusem.

Kdo nové podmínky NEdodržuje?

Zde je malý seznam nevyhovujících brokerů, u kterých jsme pořád našli staré omezující podmínky bonusu nebo jiné nevýhodné dodatky ve smlouvám, které jsou nevýhodné nebo by mohly uvést klienty v omyl.

  • VIP Binary – přímo zlodějské podmínky. Blokace jakéhokoli výběru do nasbírání dvacetinásobného objemu, výběr je navíc nejdříve možný 1 měsíc (!) po vkladu, zpracování trvá 5 až 10 (!) pracovních dní a je stanovena částka minimálního výběru, 100 USD, a – co je naprostá zlodějna – poplatek 35 USD za každý výběr! Raději ani nevěříme, že vůbec peníze vyplácejí.
  • ZoomTrader – veřejné podmínky potvrzují, že bonus blokuje váš jakýkoli výběr. A co je nejhorší, bonus vám mohou připsat i bez vašeho vědomí, jak se jim zachce!
  • AnyOption – neveřejný bonus s podmínkami, které vám přijdou ve zprávě. Bonus blokuje výběr. Sice vám ho alespoň nemohou „napařit” automaticky, ovšem pořád se jedná o nelegální bonus.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.