Menu Zavřeno

1. Co jsou binární opce a jak fungují?

Depositphotos_12583394_l (Small) Binární opce přináší výnos obchodníkovi, který správně odhadne, zda bude trh stoupat nebo klesat. Při nákupu binární opce si obchodník zvolí částku, kterou bude investovat (např. 10 $), svoji předpověď (cena stoupne / cena klesne) a tržní aktivum, kterého se předpověď týká (např. kurz EUR/USD, akcie Google, barel ropy). Nakonec zvolí dobu expirace, kde se má binární opce vyhodnotit (např. 1 minutu, 30 minut, 24 hodin od nákupu opce).

Pokud v tuto chvíli bude obchodníkova předpověď správná a cena stoupla či klesla, tak jak předpověděl, zakoupená binární opce mu přinese zisk, který se běžně pohybuje okolo 80% investované částky. Binární opce nejsou jediným způsobem, jak pokoušet štěstí na finančních trzích. Existují i pokročilejší produkty, jako například rozdílové kontrakty (CFD), klasické opce či komoditní futures. Ty jsou však poměrně složité a vyzná se v nich jen hrstka zkušených traderů.

Binární opce byly naopak navrženy tak, aby jejich princip byl jednoduchý a pochopil jej úplně každý. Samozřejmě, ne každý může obchodovat úspěšně. Finanční trhy nejsou pro každého a vydělává jen ten, kdo má dobré informace, což platí ve všem, i v binárním obchodování. Samotný princip binárních opcí však skutečně jednoduchý je, a protože jsou dostupné i s velmi malými částkami od 10 dolarů, lákají čím dál více drobných obchodníků.

Příklad – 5 kroků obchodníka s binární opcí

 1. Podkladové aktivum: Zajímají mě akcie Googlu.
 2. Předpověď: Myslím, že jejich cena půjde nahoru, takže volím opci Call (Up).
 3. Expirace: Myslím, že za 60 minut bude cena vyšší než teď.
 4. Velikost investice: Zakoupím opci Call za 100 USD.
 5. Výnos opce: Pokud cena Googlu skutečně stoupne, získám 80% výnos a vrátí se mi 180 USD.

1. Podkladové aktivum opce

Nejprve si obchodník vybírá podkladové aktivum, jehož cenu chce předpovědět. Aktivem může být:

 • Měnový pár – například EUR/USD, EUR/CZK nebo GBP/JPY – s binární opcí předpovídáte, zda kurz mezi dvěma měnami stoupne nebo klesne
 • Akcie – například podíl Googlu nebo Facebooku – předpovídáte, zda cena za 1 akcii půjde nahoru nebo dolů
 • Komodita – zlato, stříbro, ropa, zemní plyn a další
 • Akciový index – např S&P 500, DOW a jiné

2. Předpověď

Poté obchodník zvolí předpověď. Jsou tři základní druhy opcí podle typu naší předpovědi.

 • Call/Put (nahoru/dolů): Předpověď, zda cena aktiva skončí nad aktuální hodnotou, nebo pod ní.
 • Inside/Outside (uvnitř/venku): Předpověď, zda cena aktiva skončí uvnitř určitého pásma okolo aktuální ceny.
 • Touch/No Touch (dotyk/bez dotyku): Předpověď, zda se cena dotkne určité cenové hladiny nebo ne.

Poté existují například párové opce, kdy porovnáváte jednu akcii proti druhé, nebo různé speciální druhy opcí, které si sestavujete sami.

3. Expirace – čas vyhodnocení opce

Binární opce je kontrakt na dobu určitou, tedy s dobou expirace. Ve stanovené době expirace se vyhodnotí, zda obchodníkova předpověď o ceně byla správná či nikoliv. Opce pak buď přinese obchodníkovi zisk, nebo vyexpiruje jako bezcenná. Jak dlouhá je doba expirace? To je na vás. Vybírat můžete mezi minutovými opcemi, které expirují během 1 až 5 minut, i mezi opcemi s dlouhou expirací v řádu dnů či týdnů.

4. Velikost investice

Do jedné opce můžete investovat prakticky libovolnou částku podle vašeho uvážení – od 1 dolaru až po desetitisíce dolarů. Více v sekci Recenze brokerů. Binární opce jsou výhodné v tom, že jako obchodník předem víte, kolik můžete vydělat nebo prodělat. Maximální ztráta je omezena na velikost vaší jednorázové investice. Možný výnos se pohybuje obvykle mezi 70% a 90% a je vám také předem znám.

5. Výnos opce (Payout)

Pokud se obchodník strefil a správně předpověděl pohyb ceny, získává zpět svou investici zhodnocenou o výnos, který mu byl sdělen při nákupu opce. Kolik procent vynáší jedna binární opce?

 • Call/Put: Výnos je obvykle od 70% až po 90%
 • Inside/Outside: Výnos obvykle přesahuje 100%, někdy se setkáte i s 200%.
 • Touch/No Touch: Výnos opce Touch obvykle dosahuje 400% až 500%, o to těžší je ovšem dotyk ceny předpovědět.
 • Pair Option: Párové opce vynášejí podobně jako Call a Put, tedy 70% až 90%.

Různé druhy opcí mají různé výnosy. Brokeři nabízejí celou škálu opcí, z nichž každá má jiné procento výnosu a jinou míru rizika.

Další zdroje informací:

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.