CFD obchodování – Jak na obchodování s kontrakty

CFD obchodování – Jak na obchodování s kontrakty

CFD obchodování spočívá ve spekulaci trhů a vydělat lze jak na růstu ceny aktiva, tak i na jejím poklesu. CFD je rozsáhlý trh, který se skládá z celé řady aktiv. Do této skupiny patří komodity, indexy, akcie, ETFs, ale také i forex. Pokud chcete generovat zisk z poklesu aktiva, CFD kontrakt prodejte neboli jdete do short pozice. Ve snaze získat finanční prostředky při růstu ceny aktiva, zvolte long pozici a CFD kontrakt zakupte.

Co zkratka CFD znamená?

CFD je zkratka z anglického slova „contract for difference“, při tomto typu obchodování tedy vlastníme kontrakt mezi mnou a CFD brokerem. Proto je také tento typ obchodování někdy přezdíván jako obchodování s kontrakty.

Jak obchodování s „contract for difference“ funguje?

CFD se obchoduje pomocí pákového efektu, není zapotřebí tak dorovnávat plnou tržní cenu aktiva. Tím pádem jste schopni otevírat mnohem větší pozice, než by vám normálně váš kapitál umožnil. Při obchodování s pákou zaplatíte zálohu (margin) a broker vám poskytne zbylé finanční prostředky, abyste mohli těžit i z malého pohybu cenu. Zkušení obchodníci mohou tuto vlastnost extrémně dobře zhodnotit, pro nezkušené obchodníky může ale páka představovat i větší ztrátu.

Příklad obchodu s pákou

Každý CFD broker nabízí jinou finanční páku na jiné typy aktiv. Například pro akcie bývá většinou páka 1:20. To znamená, že investujete 2 000 Kč, ale můžete přitom využívat sílu 40 000 Kč investice. S těmito prostředky pak zakoupíte například kontrakt na nákup Tesla akcií a budete spekulovat, že jejich cena poroste. Každý jednotlivý pip, který bude směřovat vaším směrem bude pro vás znamenat zisk. Stejně tak ale můžete pocítit ztrátovou investici, jakmile trh půjde opačným směrem. Výdělek i ztráta za každý pip se odvíjí od použité páky a margin investice. Jakmile cena této akcie podle vás dosáhne svého maxima, tak obchod uzavřete a na účet vám bude připsán zisk z vašeho úspěšného obchodu. CFD nemají expiraci, vy jste tedy strůjcem toho, jak dlouho pozici necháte otevřenou.

Kde CFD obchodování probíhá

Obchodovat s kontrakty můžete u CFD poskytovatelů, tedy u brokerů. Jedním z nich je například i známý stabilní mezinárodní zprostředkovatel CFD Plus500.cz. Plus500CY LTD je CySEC licencovaným brokerem (Licence číslo 250/14) a nabízí plnou podporu češtiny (platformu, zákaznickou podporu, obchodování v Kč). Na trhu je ovšem i mnoho dalších společností, jejich nabídky ovšem nebývají tak lákavé, anebo jim schází chvályhodná reputace.

Zamezení ztrát a kontrolování zisků

Řízení CFD obchodů je extrémně důležité. Abyste nemuseli vývoj každého jednotlivého obchodu nepřetržitě sledovat, můžete používat nástroje Stop loss a take profit. Jejich funkce je jasná, uzavřít obchod při ztrátě (SL) a při zisku (TP), jakmile cena aktiva dosáhne vámi určené hranice. Stop loss vám pomůže oprostit se od situací, kdy by se váš obchod mohl dostat do velkých ztrát. Opačně, take profit zaručí, že vám vaše těžce vydělané pipy zůstanou a obchod bezpečně uzavře při dostatečném zisku.

Jak a kde se obchodování naučit?

Obchodování s kontrakty není pro každého a použití páky může být pro nezkušené obchodníky nebezpečné. Silně tedy doporučuji začínat na CFD demo účtu. Ty zpravidla brokeři poskytují zdarma, a tak by byla hloupost této příležitosti nevyužít. Jakmile si pákové obchodování otestujete na cvičném účtu, který funguje naprosto totožně, jako účet reálný, tak můžete přejít na obchodování s reálnými prostředky.   

Zkusit nezávazně demo účet u Plus500.cz

 

Upozornění: CFD jsou komplexní nástroje a při použití páky jsou vaše finance vystaveny vysokému riziku ztráty. 74 až 89 % retailových obchodníků při obchodování s CFD přijde o peníze. Měli byste zvážit, jestli rozumíte, jak CFD nástroje fungují a zdali si můžete dovolit přijmout vysokou rizikovost ztráty vašich financí.