Menu Zavřeno

Akcie a akciové burzy

akcie burzy

V tomto článku si krátce představíme akcie a akciové burzy. Dozvíte se, jaký význam mají pro společnosti, investory, spekulanty i brokery, projdeme spolu seznam 5 nejvýznamnějších akciových burz světa a 6 hlavních akciových indexů. V závěru článku se dočtete, jak akcie a burzy v praxi souvisí s binárními opcemi – jak to funguje, jak je to u binárních brokerů s nabídkou akcií a indexů a jaké výnosy vyplácejí.


Co je akcie?

Akcie reprezentuje podíl ve společnosti. Akcie mohou kupovat i prodávat lidé, firmy nebo investiční fondy na akciových burzách. Kdo si koupí akcii, stává se vlastníkem malé části dané společnosti a získává tím určité pravomoci – hlasovací právo na valné hromadě či podíl na zisku. Cena akcie závisí na mnoha různých faktorech. Hlavním z nich je rovnováha mezi nabídkou a poptávkou – pokud chce většina obchodníků nakupovat, cena stoupá, pokud chce většina obchodníků prodávat, cena klesá.


Jaký význam mají akciové burzy?

 1. Pro společnosti: Kapitál – Když společnost vstupuje na burzu, výměnou za obchodní podíl prodává své akcie. Tím získává peníze, které může okamžitě použít na rozvoj svého podnikání. Může za ně například postavit novou továrnu, zmodernizovat proces výroby nebo rozjet obří marketingovou kampaň .
 2. Pro investory: Výnos – Investoři, kteří nakupují akcie, vyjadřují dané společnosti svou důvěru. Očekávají, že v dlouhodobém horizontu hodnota společnosti (a tím pádem i jejích akcií) poroste, takže budou moci akcie prodat za vyšší cenu. Navíc počítají s tím, že jim firma bude na jejich akcie pravidelně vyplácet dividendy – podíly na zisku -například každých půl roku 1 USD na akcii v hodnotě 100 USD.
 3. Pro spekulanty: Rychlé zisky – Na burzách se pohybují také spekulanti, kteří uvažují v krátkodobém horizontu a chtějí dosáhnout rychlého zisku. Hledají přeceněné či podceněné akcie, jejichž hodnota může rychle stoupnout či klesnout, a snaží se na jejich pohybu vydělat. Mohou přitom akcie reálně nakupovat či prodávat na burze. Stejně tak ale mohou působit i mimo burzu – je možné uzavírat spekulativní sázky o akciích bez toho, abyste akcie reálně vlastnili. Mezi spekulativní produkty patří například CFD nebo binární opce.
 4. Pro brokery s akciemi: Poplatky – Když chcete nakoupit nebo prodat akcie, nemůžete jen tak jít přímo na burzu, ale budete muset využít služeb brokerské společnosti, například Fio nebo Brokerjet. (Pozor, s binárními opcemi nic nenakupujete ani neprodáváte, teď se bavíme o skutečném nákupu či prodeji akcií na vlastní jméno.) Broker neřeší, zda půjdou akcie nahoru či dolů, jen si účtuje poplatky za jejich nákup i prodej. Vzhledem k tomu, jak obrovské objemy se obchodují každý den, brokeři poměrně slušně vydělávají.

My, tradeři s binárními opcemi, patříme do kategorie spekulantů a pohybujeme se mimo burzu. Dostaneme se k tomu na konci článku.


wall street akcie burzaNejvětší akciové burzy světa

(podle celkové tržní kapitalizace firem na dané burze v amerických dolarech ke 30. 9. 2014, zdroj: Wikipedia)

 1. New York Stock Exchange (NYSE) – 18,779 bilionu – Hlavní newyorská burza se nachází na slavné Wall Street a obchodují se zde akcie významných amerických společností jako Boeing, Coca-Cola, IBM, VISA nebo Walt Disney.
 2. NASDAQ – 8,739 bilionu –  Druhou velkou burzou v New Yorku je NASDAQ. Má nižší vstupní požadavky a menšími poplatky než NYSE, proto se zde soustředí růstové společnosti s menším kapitálem, a to především z technologické branže. Kromě menších firem jsou zde ale i giganti jako Amazon, Apple, Facebook, Google nebo Microsoft.
 3. Japan Exchange Group – Tokyo – 4,485 bilionu – Japonská burza je třetí největší burzou světa a zároveň největší burzou v Asii. Mezi nejznámější firmy obchodované na této burze patří Canon a Mitsubishi.
 4. Euronext – 3,544 bilionu – Velká evropská akciová společnost, která je rozložena mezi Nizozemí, Belgii, Francii, Portugalsko a Spojené království. Centra má v Amsterdamu, Bruselu, Paříži, Lisabonu a Londýně. Obchodují se zde firmy jako Renault, L’Oréal,
 5. London Stock Exchange – 3,396 bilionu – V Londýně se obchodují akcie britských společností, například Barclays, Royal Bank of Scotland, Rolls-Royce nebo obchodního řetězce Tesco.

akciový index
Vývoj britského akciového indexu FTSE 100 v letech 1984-2013. Zdroj: Wikipedia

Akciové indexy

Na jedné burze můžeme sledovat stovky různých akcií a stovky grafů. Co když ale chceme zjistit, kam jde celá burza v průměru? Pak budeme sledovat akciový index. Ten se obvykle vypočítá jako vážený průměr cen vybraných akcií, a to buď na jedné konkrétní burze nebo v jedné konkrétní zemi. Když stoupá hodnota většiny akcií, stoupá i příslušný akciový index a naopak.

Jaké jsou nejvýznamnější akciové indexy?

 • DJIA – Dow Jones Industrial Average – Index 30 vybraných amerických akcií. 27 akcií (American Express, Boeing, Coca-Cola a další) bylo vybráno z Wall Street (NYSE) a 3 (Cisco, Intel a Microsoft) z burzy NASDAQ.
 • S&P 500 – Širší index 500 významných amerických akcií z burz NYSE, NASDAQ i AMEX.
 • FTSE 100 – Index 100 firem na londýnské burze s největší tržní kapitalizací – patří sem například BP, Marks & Spencer, Lloyd’s, Barclays, Tesco, nebo Aviva.
 • Nikkei 225 – Kopíruje japonské firmy, například Suzuki, Honda, Mitsubishi, Canon nebo Fujitsu.
 • DAX – Index 30 významných německých akcií, například BMW, Deutsche Bank, RWE nebo SAP.
 • CAC 40 – Kopíruje francouzské firmy, například L’Oréal, Orange nebo Renault.

Binární opce a akcie

Binární opce jsou spekulativní produkty. Když obchodujeme s binárními opcemi, burzy se přímo neúčastníme, žádné akcie se nenakupují ani neprodávají. Broker s binárními opcemi není na burzu nijak napojen.

Tím, zda si spekulant koupí binární opci Call nebo Put, předpovídá, zda cena nějaké akcie (např. Microsoftu) půjde nahoru nebo dolů. Za tuto opci zaplatí předem brokerovi určitou částku (např. 10$) a doufá, že se jeho předpověď naplní. Podle výsledku mu pak broker buď investovanou částku vyplatí nazpět i se ziskem (např. 18$), nebo si peníze nechá.

Funguje to podobně, jako když tipujete výsledky fotbalových zápasů u sázkové kanceláře. Ta také není napojena na stadion, kde se zápas hraje.

Jaká je v praxi nabídka brokerů s binárními opcemi?

 • Velké akcie – Brokeři s binárními opcemi zpravidla mají v nabídce 30 až 100 akciových titulů. Takřka výhradně se jedná o akcie velkých firem – Apple, BMW, Coca-Cola, Google, Facebook, McDonald’s, Tesco. Výnosy bývají většinou 80% za správnou předpověď, zda cena stoupne či klesne.
 • Akciové indexy – Dále brokeři vypisují binární opce na indexy – nejčastěji na Dow Jones (DJIA), S&P 500, FTSE 100 nebo DAX. Výnosy se pohybují také v rozmezí 75% – 80%.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.