Menu Zavřeno

4 tipy jak omezit riziko s binárními opcemi

riziko binární opceKaždý obchodník s binárními opcemi musí přijmout určitou míru rizika. Nicméně nemusíme se spokojit s vyšším rizikem. Je řada způsobů, jak jej výrazně omezit a rozložit, čímž se v důsledku zvýší celková šance, že dosáhnete ziskovosti. Správa rizika je alfa a omega obchodování, a také téma na celou knihu, takže začneme postupně a na praktických příkladech. V tomto krátkém článku si rozebereme čtyři dobré tipy na omezení rizika, které využijete právě s binárními opcemi.

1. Obchodovat pouze Call/Put opce

Většina seriózních obchodníků volí pouze klasické opce Call/Put. Jak určitě víte, tyto opce jsou předpovědi, zda cena stoupne nebo klesne. Obě tyto možnosti mají v průměru stejnou pravděpodobnost. Ale i kdybyste si místo přemýšlení jen hodili mincí, pořád máte v průměru 50% šanci, že se trefíte. To je stále více než u dalších druhů opcí.

Někoho totiž mohou zlákat i opce Touch nebo Boundary. Ty nabízejí mnohem lákavější výnosy než Call/Put, ale zároveň je mnohem těžší se s nimi strefit. Tam může být šance na úspěšný obchod 20% a méně.

Problémem je zde vyšší míra rizika. Jelikož  je šance na ztrátový obchod okolo 80%, ztráty se častěji kupí za sebou. Pokud se na těchto opcích nedaří, série proher bývají mnohem delší než u klasických opcí. Proto obchodníkům, kteří chtějí omezit riziko, opce Boundary(Inside/Outside) a Touch nedoporučujeme.

2. Pozor na strmé trendy nahoru nebo dolů

Když se cena dlouhodobě nikam výrazně nehýbe, například osciluje „cik cak” pořád okolo jednoho průměru a zdálky vypadá, že stojí na místě, může vás překvapit nečekaný rychlý trend nahoru nebo dolů.

Většina technických strategíí se opírá o body obratu nebo support / resistance. Tyto indikátory jde používat pouze v dobách, když cena ani výrazně neroste ani neklesá. Počítají s tím, že se cena právě výrazně nehýbe nahoru nebo dolů, ale víceméně „stojí” na určité hladině.

Tyto strategie selhávají, pokud cena nabere směr strmě vzhůru nebo strmě dolů, jinými slovy, když trenduje. Proto raději neobchodujte, když cena výrazně roste nebo výrazně klesá v porovnání s chováním v nedávné době.

3. Volit klidné obchodní hodiny uprostřed dne

Ráno bezprostředně po otevření burzy se ceny chovají velmi nepředvídatelně a divoce. V této době se totiž projevují všechny zprávy a analýzy nahromaděné od předchozího dne, což přispívá k vysoké cenové volatilitě (nestálosti). Nezkušený obchodník by se těmto obchodním hodinám měl vyhnout.

Uprostřed obchodního dne jsme pak obvykle svědky nejklidnějšího a nejstabilnějšího cenového období. V tuto dobu totiž už jsou zprávy z předchozího dne započítány, velké změny na trhu již proběhly a většina obchodníků teď již jen trhy pasivně sleduje a čeká na další zprávy. Protože ceny jsou v tuto dobu relativně stabilní, je to vhodné období pro většinu obchodníků a pro používání většiny technických obchodních strategií.

V posledních hodinách obchodního dne pak volatilita i objem obchodů opět narůstají. Během tohoto období se obchodníci pokoušejí uzavřít své obchody nebo se snaží nastoupit do určitého trendu, který by vydržel přes noc do dalšího dne. V toto dobu také doporučuji spíše neobchodovat.

4. Dodržovat nastavené limity obchodu a denní limity

Dalším důležitým faktorem, který rozhoduje o úspěchu či neúspěchu v binárních opcích, je sebekontrola. Žádný obchodník nemůže dosáhnout dlouhodobých úspěchů, pokud ho zradí jeho vlastní psychika.

Nejčastější chybou obchodníků je neúměrné navyšování investic. Může to být v době, kdy se zrovna nedaří (ve snaze „vydělat zpět” doposud prohrané peníze), nebo naopak v dobách, kdy se daří výborně (ve snaze „vydělat honem ještě více”). Tento přístup je však velmi nebezpečný. Pokud místo 20 $ najednou budete vkládat do opcí 50 $ nebo 100 $, a zrovna vás potká delší série prodělečných obchodů, může vám celé vaše konto zmizet před očima.

Abyste se vyhnuli nečekaným pohybům na účtu (směrem dolů), stanovte si vždy fixní částku, kterou maximálně můžete do jedné opce investovat, a dodržujte ji. Pokud budete ještě důslednejší, můžete si stanovit strop pro daný den, tedy buď maximální součet investovaných částek pro 1 den, nebo třeba maximální zisk či maximální celkovou ztrátu.

Podobné články

2 Comments

    • JMBusiness

      Dobrý den,
      ano, je to skutečně to samé. Různí brokeři používají pro stejný druh opce různé názvy, podobně jako v případě Call/Put opcí, které někde najdete s názvem Up/Down nebo jednoduše Binary, ale také to znamená jedno a to samé.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.